لیزر برش و حکاکی

دستگاه لیزر برش و حکاکی چرم – راهنما خرید دستگاه لیزر چرم

حکاکی و برش چرم با دستگاه لیزر خانگی

دستگاه لیزر کاربرد های بسیار در صنعت چرم دارد و کار چند ابزار را با سرعت و در عین حال با دقت و کیفیت بالا انجام می دهد . حکاکی ، برش ، ایجاد سوارخ های دوخت ، حک چهره و لوگو از جمله کاربرد هایی است که دستگاه لیزر انجام میدهد . این پست یک راهنمای خرید برای انتخاب دستگاه لیزر چرم است تا خریداران گرامی راحتتر بتوانند دستگاه لیزر برش و حکاکی چرم خود را انتخاب کنند .

دستگاه لیزر چرم چه ویژگی باید داشته باشد

یک دستگاه لیزر چرم یک سری ویژگی های عمومی و یک سری ویژی های تخصصی دارد .

ویژگی های عمومی مثل دقت حرکتی – طول عمر – پشتیبانی و… می باشد . یعنی تمام دستگاه های لیزر سوا از این که برای چه متریالی قرار است مورد استفاده قرار بگیرد باید از دقت حرکتی بالایی برخوردار باشد – طول عمر بالایی برخوردار باشند و  پشتیبانی فعالی داشته اشد .

ویژگی های تخصصی مثل توان دستگاه و اندازه نقطه فوکوس  دستگاه می باشد . که در زمینه چرم این دو مورد بسیار مهم هستن

توان دستگاه لیزر یا همان قدرت و سرعت

هنگام خرید دستگاه لیزر چرم پارامتری که قدرت و سرعت دستگاه را مشخص می کند ، توان دستگاست . البته منظور از سرعت ، سرعت حرکت دستگاه در هنگام انجام عملیات برش و حک است نه زمانی که دستگاه حرکت جاگ ( حرکتی که بدون عملیات لیزر کاری است و دستگاه بدون این که اشعله تولید کند بین نقاط جا به جا می شود ) را انجام میدهد .

هر چه توان دستگاه بالاتر باشد قدرت و سرعت آن نیز بیشتر است . منظور از قدرت دستگاه، قدرت نفوذ اشعه لیزر بر روی چرم است که باعث میشود چرم با ضخامت های بیشتر را برش بزند .

پس هر چه توان دستگاه بیشتر باشد دستگته قادر است ضخامت بیشتری را برش بزند و با سرعت بیشتری برش چرم را انجام دهد .

توان دستگاه لیزر

توان دستگاه لیزر

برش بدون دوده با دستگاه لیزر

از مواردی که برای چرمدوز ها بسیار مهم است میزان دوده و سیاهی برش است . روی سطح کار شما به هیچ وجه سیاه نخواهد شد و تنها مقطع برش به علت اینکه دستگاه لیزر با حرارت چرم را برش میدهد به مقدار بسیار ناچیزی دوده میگیرد که در بین دستگاه های لیزر ، لیزرهای دیودی کمترین میزان دوده را در برش ایجاد می کنند .
نازک و کوچک بودن نقطه فوکوس نور ویژگی مهمی است که در میزان دوده کار بسیار تاثیر گذار است . دستگاه های لیزر شرکت جی کد با به کارگیری جدیدترین هد های لیزر ، از کوچکترین نقطه قوکوس برخوردارند و بهترین کیفیت برش را برای برش تضمین میکند .

حکاکی و برش چرم با دستگاه لیزر خانگی

با استفاده از این دستگاه شما هم میتوانید عملیات برش کاری را انجام دهید و هم عملیات حکاکی . عمق حک ایجاد شده بر روی چرم بستگی به پارامتر های تنظیمی شما در هنگام اجرای دستور حک دارد . برای ایجاد عمق بیشتر در حکاکی میتوانید از درضد توان بیشتر یا سرعت حک کمتر استفاده کنید (تمام این آموزش ها در فلش آموزشی به شما داده میشود).

مورد دیگر که در عمق و سرعت حکاکی تاثیر گذار است ، توان خود دستگاه می باشد . اگر فقط برای حکاکی یک دستگاه اقتصادی نیاز دارید ، دستگاه اقتصادی 40 وات موجود است که برای برش چرم مصنوعی در تیراژ کم نیز مناسب میباشد .

حکاکی و برش چرم با دستگاه لیزر خانگی

حکاکی و برش چرم با دستگاه لیزر خانگی

مزایای استفاده از دستگاه لیزر چرمدوزی

هر زمان که کار ها به ماشین آلات میسپارید ، سرعت ، کیفیت ، دقت کار شما بالا میرود و هر چه این دستگاه پیشرفته تر باشد نتیجه کار بهتر خواهد بود .

مثلا قیچی که خود یه ماشین ساده می باشد سرعت و کیفیت برش نسبت به حالت قدیمی تر که مثلا ممکن است یک چاقو باشد را بهبود بخشیده . دستگاه پیشرفته تر از قیچی که ممکن است شابلون های فلزی باشد که در چرمدوزی مورد استفاده قرار میگیرد و سرعت و کیفیت را بسیار بالا برده . به حالت پیشترفته تر دستگاه های برش که میرسیم دستگاه لیزر می باشد که با دقت و سرعت بالایی که دارند روند تولید را آسان تر کرده و زمان تولید را کاهش میدهد و از طرفی محدویت های دستگاه های قبلی که در چرمدوزی استفاده میشد را ندارد . دستگاه برش لیزر با افزایش سرعت تولید همراه با بالاترین کیفیت برش به شما کمک میکند که به تیراژ تولید بالاتر و سود آوری بیشتر برسید.

برای انتخاب دستگاه لیزر چرم به چه نکاتی باید توجه کرد

برای انتخاب دستگاه لیزر چرم به چند نکته مهم باید توجه کرد که مهمترین های آن ها :

  • ضخامت چرم های مضرفی
  • جنس چرم : مضنوعی و ظبیعی
  • اندازه محصولات تولیدی ( کیف چرمی – کمربند و… )
  • میزان تولید محصولات چرمی که مهم ترین نکته میباشد

که در آخر ما میزان تولید محصولات چرمی را به 3 دسته تولید – کم – متوسط و تولید زیاد تقسیم بندی کردیم و هر کدام را جدا توزضیح داده ایم

تاثیر ضخامت و جنس چرم در انتخاب دستگاه برش چرم

هرچه ضخامت چرم بیشتر شود برای برش نیاز به دستگاه قویتر می باشد . دستگاه لیزر 80 وات قادر چرم با ضخامت 1.8 میل را با سرعت 28 سانت بر دقیقه برش دهد و هر چه این ضخامت پایین بیاید سرعت برش شما بالا تر می رود . حال اگر بخواهیم با همین سرعت 28 سانت بر دقیقه یک چرم 3 میل را برش بزنیم نیاز به دو بار تکرار داریم .

از این رو می گوییم لیزر 80 وات برای تولید های خانگی و کم برای چرم تا ضخامت 1.8 مناسب است و میتوانید به صورت موردی و با تکرار چرم های ضخیم مثلا 3 میل را برش دهید.

اگر چرم های شما مضنوعی و یا طبیعی کمتر از یک میل است و میزان تولید کم است می توانید از دستگاه لیزر 40 وات استفاده کنید . پس علاوه بر ضخامت و جنس چرم میزان تولید بسیار مهم است که در ادامه بیشتر توضیح داده میشود .

تاثیر اندازه محصولات چرم در انتخاب دستگاه

اندازه محصولات در انتخاب سایز دستگاه بسیار مهم است . مثلا سایز دستگاه کسی که کمربند تولید میکند با کسی که کیف دستی یا جیبی تولید میکند در محدوده متفاوتی است . کسی که کمربند چرمی تولید میکند باید دستگاهی انتخاب کند که حداقل طول 120 بدهد و برای سایز های بزرگتر نیاز به دستگاه 150 سانتی دارد .

اما کسی که کیف جیبی تولید میکند یک دستگاه 40 در 60 نیز کارش را راه میندازد هر چند سایز بزرگتر نیز مزایایی برای این کار دارد ( مثلا میتوان چند کیف را همزمان برش دهد و پرتی چرم را کمتر کند )

برای کیف های دوشی معمولا سایز 60 در 90 و سایز های بزرگتر مناسب است .

سایز دستگاه های جی کد از 30 در 40 شروع میشود و تا 100 در 150 سانتی متر میباشد .

تاثیر اندازه محصولات چرم در انتخاب دستگاه

تاثیر اندازه محصولات چرم در انتخاب دستگاه

برای تولید خانگی و کم چه دستگاهی برای برش چرم مناسب است

بهترین دستگاهی که از روی تجربه ما و با در نظر گرفتن پیشرفت در کار برای کار چرم و تولیدات خانگی مناسب است دستگاه لیزر 80 وات میباشد . لیزر 80 وات را کسانی که چند سال در زمینه چرم فعالیت کردن و کسانی که تازه می خواهند شروع کنند استفاده کردن و با توجه به میزان تولیدات آنها جوابگو کار آنها بوده است .

لیزر 80 وات یک لیزر اقتصادی در زمینه چرم است و از دوام ، دقت و کیفیت بالایی دارد.

برای برش چرم در تیراژ متوسط چه دستگاهی مناسب است

برای تیراژ های متوسط و کارگاه های کوچک و یا کارگاه های خانگی که تولیدات آنها بالاست ( معمولا 3 تا 5 نفر در زمینه تولید در آنجا فعالیت میکنند ) لیزر 160 وات یا همان 20 وات نوری برای کار آنها مناسب می باشد . این دستگاه سیستم خنک کاری بسیار پیشرفته ای دارد و کارهای تیراژی مناسب میباشد .

لیزر 160 وات

لیزر 160 وات

برای تیراژ تولید بالا و تولیدی های بزرگ از چه دستگاه لیزری باید استفاده کرد

معمولا برای کار های با تیراژ بسیار بالا و صنعتی از انجایی که هزینه لیزر های دیودی با توان بالای 160 وات زیاد میشود ما دستگاه های لیزر co2 را پیشنهاد میدهیم .

زمان برش لیزری برای محصولات چرمی چقدر است ؟

سوالی که بسیار از مشتریان میپرسند اینه که در روز چند عدد کیف یا فلان محصول چرمی مشه با دستگاه لیزر باهاش برش زد ؟

از انجایی که اندازه کیف ها و مدلهای کیف با هم متفاوت است پاسخ دادن به این سوال بسیار مشکل است ولی با داشتن سرعت برش دستگاه روی هر چرم به راحتی می توان زمان برش هر محصول را حساب کرد . مثلا برای یک چرم طبیعی با ضخامت 1.5 میل لیزر 80 وات میتوان با سرعت بین 45 تا 60 سانت بر دقیقه عملیات برش را انجام دهد .

برای نمونه کیف جیبی چرمی  با ابعاد چرم مصرفی 15 در 45 سانت با کمترین سرعت خود حدود 7 دقیقه زمان برشکاری و سوراخ کاری آن زمان میبرد که با روش هایی میتوان آنرا به 5 دقیقه نیز کاهش داد.

زمان برش لیزری برای محصولات چرمی

زمان برش لیزری برای محصولات چرمی

آیا دستگاه برش چرم قابلیت حکاکی هم دارد ؟

سوال دیگری که بسیار پرسیده میشود ، آیا دستگاه برش قابلیت حکاکی هم دارد یا خیر ؟ جواب این سوال بله است .
با استفاده از نرم افزار مخصوص لیزر شما قادر خواهید بود که مد برش و حکاکی را برای هر قسمت تعیین کنید . تمام آموزش های کار با دستگاه لیزر ، حکاکی – برش در فلش آموزش به شما داده خواهد شد .

قابلیت هم زمان حکاکی و برش دستگاه لیزر

قابلیت هم زمان حکاکی و برش دستگاه لیزر

با دستگاه لیزر خانگی میتوان روی چرم چهره هم حکاکی کرد ؟

حکاکی چهره روی چرم به مانند حکاکی برند – لوگو – شماره سریال و… است . فقط از آنجایی که برای حکاکی باید یک عکس وارد نرم افزار کنید ، عکس مورد نظر باید یک سری تنظیمات روی آن قرار گیرد تا کیفیت عکس و چهره حک شده روی چرم پایین نیاید . آموزش حکاکی چهره روی چرم نیز در فلش آموزشی به شما داده میشود .

آیا دستگاه لیزر چرم را می توان در خانه استفاده کرد ؟

بله می شود ، اما برش چرم چون بو ایجاد میکند ، ممکن است کمی بوی آن اذیت کننده باشد . برای همین بهتر است یا در محیط بازاز دستگاه استفاده کرد ، یا با فن بو را بیرون هدایت کرد و یا برای دستگاه یک محفظه بسته درست کرد و از طریق یک مکنده دود را به بیرون فرستاد و یا حداقل سعی شود در اتاقی که استفاده میشود یه پنجره جهت تهویه هوا وجود داشته باشد.

دستگاه لیزر چرم خانگی

دستگاه لیزر چرم خانگی

برق مصرفی دستگاه لیزر چیست ؟

برق مصرفی دستگاه لیزر خانگی برق تک فاز شهری بوده و نیازمند برق سه فاز نمی باشد

میزان برق مصرفی دستگاه لیزر برش چقدر است ؟

دستگاه لیزر بسیار کم مصرف بوده و از لحاظ مصرف برق چیزی کمتر از یک آمپر ( بین 0.5 تا 0.8 ) آمپر برق میکشد . اگر بخواهیم مصرف برق این دستگاه را با سایر وسایل برقی خانگی مقایسه کنیم ، مانند تلویزون های قدیمی 32 اینچ می ماند .

قطعات مصرفی دستگاه لیزر چیست ؟

معمولا تا 2 تا 2.5 سال در صورت نگهداری صحیح از دستگاه لیزر شما نیاز به هیچ قطعه برای تعویض نخواهید داشت . عمر هد لیزر ها حدود 10000 ساعت است و در صورت نگه داری صحیح نیاز به تعوض هد یا لنز یا درایور لیزر نخواهید داشت .

قطعه ممصرفی دیگر چرخ های هرزگرد میباشد که معمولا تا 3 سال ( در صورت استفاده مداوم و نگهداری مناسب ) عمر میکند .

قطعات مصرفی دیگر تسمه و ممکن است سایر قطعات الکرونیکی باشد که از عمر بالایی برخوردارن .

این دستگاه علاوه بر چرم چه متریالی را برش میزند

درست است که ما دراین مقاله از دستگاه های لیزر تحت عنوان دستگاه برش چرم نام برده ایم اما این دستگاه ها فقط برای این کار نمی باشند .

این دستگاه می تواند چوب  – ام دی اف – پارچه – نمد – پلکسی رنگی و مشکی  ( بغیر از آبی – سفید – دوغی – دودی – شفاف ها ) – مولتی استایل – کارتن – کاغذ – مقوا را برش دهد .

کاربرد های دیگر دستگاه برش چرم

کاربرد های دیگر دستگاه برش چرم

موارد حکاکی که با لیزر قابل انجام است

موارد حکاکی این دستگاه هم فقط مربوط به چرم نمی شود و می تواند چوب ، ام دی اف – سنگ – پلکسی – مولتی استایل – کارتن ومقوا – پلاستیک – فلزات رنگ شده را حکاکی کند .

برای بهبود کیفیت برش چرم چه مواردی لازم است

1 – تنظیم دقیق ارتفاع لیزر : تنظیم دقیق فاصله لیزر تا چرم باعث میشود نور لیزر در قویترین و نازک ترین حالت ممکن باشد و بهترین برش ممکن اتفاق بیافتد .

2- استفاده از پمپ باد در فرایند برش چرم

3- استفاده از میز لانه زنبوری در برش کاری

تاثیر پمپ باد در کیفیت برش با دستگاه لیزر چرم

استفاده از پمپ باد باعث میشود اکسیژن با سرعت بیشتری به لیزر برسد و قدرت برش بیشتر شود و از طرف دیگر خود باد پر فشار مانع از ایجاد شعله در سطح چرم میشود و میزان دوده را کاهش میدهد . همچنین وجود پمپ باد باعث میشود لنز دستگاه دیر تر داغ شود و دوده بگیرد .

تاثیر میز لانه زنبوری در برش لیزری

میز لانه زنبوری علاوه بر این که باعث میشود پشت کار چرم بسیار تمییز و بدون دوده شود ، کاربرد دیگری هم دارد . میتوان از سوراخ های آن جهت اتصال لبه های چرم به میز استفاده کرد و خم و تا هایی که روی چرم به وجود آمده را مهار کرد .

برای خرید میز لانه زنبوری کلیک کنید .

میز لانه زنبوری

میز لانه زنبوری

دستگاه های لیزر در چه سایز هایی ساخته می شود

سایز دستگاه لیزر از 30 در 40 شروع میشود که کوچکترین سایز دستگاه میباشد . سایز بعدی سایز 40 در 60 می باشد . این سایز جزو سایز های کوچک بوده و دستگاه نیاز به تابلو برق صنعتی ندارد .

سایز های بزرگتر سایز های 60*90 – 90*90 – 90*120 – 100*70 – 90*150 و 100در150 می باشد و همگی دارای تابلو برق و قطعات صنعتی میباشد .

دستگاه های لیزر در چه سایزی ساخته میشود

دستگاه های لیزر در چه سایزی ساخته میشود

نحوه کار و راه اندازی دستگاه  لیزر چگونه است

برای راه اندازی دستگاه لیزر فقط کافیه دوشاخه به برق بزنید و نرم افزار های لیزر که تو فلش بهتون داده میشه نصب کنید ( فیلم نحوه نصب نیز تو فلش آموزشی هست ).

بعد از راه اندازی دستگاه ، برای کار با دستگاه شما طرح های چرمی خود را وارد نرم افزار میکنید و ناحیه های برش و حک را مشخص میکنید و برای حک و برش چرم مورد نظر قدرت و سرعت را تنظیم می کنید و دستور را اجرا میکنید . آموزش تصویری تمام مراحل بالا در فلش به شما داده خواهد شد .

برای کار با لیزر چه نرم افزار هایی لازم است

برای کار با لیزر از نرم افزار لایت برن lightburn  و laser grbl استفاده میشود که آموزش های آن در فلش داده میشود . برای طراحی الگو های چرم از نرم افزار های مختلفی می توان استفاده کرد که معروف ترین آن کورل میباشد . سایر نرم افزار ها اتوکد – سالید ورک و… می باشد ( آموزش ها طراحی مربوط به کار با لیزر نیست و میتوانید آموزش های این نرم افزار ها را در اینترنت پیدا کنید ).

خرید و مشاوره جهت انتخاب دستگاه برش چرم

برای خرید و مشاوره دستگاه  لیزر و اطلاع از شرایط اقساطی خرید دستگاه لیزر به شماره 09118544008 تماس بگیرید . فیلم ها بیشتر دستگاه لیزر را می توانید در پیج اینستاگرام به آدرس g_code.ir ببینید .

خرید اقساطی دستگاه لیزر

خرید اقساطی دستگاه لیزر

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 5 =