آموزش و ایده لیزر

ساخت جعبه جواهرات با لیزر

ساخت جعبه چوبی با لیزر

یکی از کاربرد های بسیار گسترده دستگاه لیزر ساخت انواع جعبه با آن است . امروزه انواع جعبه های مانند : جعبه جواهرات ، جعبه دستمال کاغذی ، جعبه های هدیه و کادویی ، جعبه عینک و ساعت و … را با دستگاه های برش لیزری می سازند . در این پست قصد داریم یکی از خاص ترین جعبه های مکانیکی برای جواهرات که با دستگاه لیزر ساخته شده است را به شما آموزش دهیم .

نکته برای ساخت جعبه چوبی جواهرات

 1. فایل موجود برای ورق چوب ام دی اف  2.8 میل( که به ورق 3 میل معروف است ) می باشد که برای ساخت جعبه جواهرات قابل اجرا می باشد. قبل از برش قطعات حتما موارد زیر را چک کنید .
 2. سوراخ هایی که در آن پیچ به صورت آزاد حرکت میکند باید سایز 2.8 تا 3 میل باشد و سوراخ هایی که پیچ در چوب رزوه می شود 2.4 تا 2.6 باید باشد.
 3. این فایل برای جعبه چوبی با قطر 8تا 10 سانتی متر طراحی شده است و فقط با تفییر مقیاس نمی توان آن را بزرگ کزد ( به علت اندازه پیچ ها و شیار هایی که قطعات داخل هم می رود که بستگی به ضخامت قطعه کار دارد )
  فایل ساخت جعبه چوبی

  رنگ قرمز : شیار هایی که قطعات داخل هم می رود که طبق ضخامت چوب انتخاب می شود – رنگ آبی : سوراخ هایی که پیچ در آن بسته می شود – رنگ سبز : سوراخ هایی که پیچ در آن آزادان حرکت می کند

قطعات مورد نیاز برای ساخت جعبه جواهرات چوبی

 1. یک ورق ام دی اف mdf سه میل (2.8 میل ) به ابعاد 21 در 45 سانتی متر . از سایر ورق های چوبی نیز میتوان برای ساخت جعبه جواهرات استفاده کرد . نکته : این ابعاد برای جعبه کوچک با قطر 10 سانت می باشد.
 2. 5 عدد پیچ 3 سایز 5 میلی متر و 5 عدد پیچ 3 سایز 12 میلی متر
 3. چسب

تجهیزات مورد نیاز برای ساخت جعبه

 1. دستگاه لیزر برش چوببرای برش چوب نیاز به دستگاه 80 یا دستگاه برش 40 وات می باشد . برای خرید لیزر 80 وات با قیمت مناسب می توانید با ما در ارتباط باشید و یا از ضفحه اینستاگرام لیزر های 80 وات را مشاهد کنید . نام پیچ در اینستاگرام G_code.ir می باشد .
 2. در صورتی که سوراخ های پیچ ها را درست برش ندادید نیاز به یک دریل با مته 2.5 و 3 می باشد .

آیا با دستگاه سی ان سی CNC نیز می توان جعبه ساخت ؟

با استفاده از دستگاه سی ان سی می توان مکانیزم بالا و درب ها ها را ساخت ؛ اما برای قسمت دیواره این دستگاه که به گونه ای است که قطعات ام دی اف در هم چفت می شوند باید از روش هایی دیکر برای ساخت دیواره جعبه استفاده کزد .

برای ساخت قسمت بالایی و درب های این جعبه با دستگاه سی ان سی CNC باید از مته برش با حداکثر ضخامت 2.5 میل استفاده کرد .

مراحل ساخت جعبه چوبی با دستگاه لیزر

قطعات بعد از برش لیزری برای ساخت جعبه

قطعات بعد از برش لیزری برای ساخت جعبه

ابتدا فایل برش لیزر را دانلود کرده و با استفاده از دستگاه لیزر آن را برش دهید . بعد از برش از اندازه سوراخ ها مطمین شود و در صورتی که سایز سوراخ ها کوچک بود میتوانید با مته آنها را به اندازه مناسب در بیاورد .

برای دانلود فابل برش بر روی دانلود کلیک کنید

دانلود

مرحله مونتاژ قطعات جعبه جواهرات

با استفاده از پیچ m3-5mm قطعه 1 را به قطعه شماره 2 متصل کنید  . برای این کار ابتدا پیچ ها را به قطعه شماره 1 تا آخر ببنید و بعد قطعه کار برعکس کنید و بعد قطعه شماره 2 جعبه جواهر را طبق شکل به پیچ متصل کنید.

مرحله مونتاژ قطعات جعبه جواهرات

مرحله مونتاژ قطعات جعبه جواهرات – مراحل از چپ به راست

در مرحله بعد باید قطعه 3 و 6 را به ترتیب بر روی قطعه2 قرار داد و بعد 180 درجه مدل را چرخاند . سپس با استفاده از پیچ M3-12mm مانند شکل اخر از شیار شکل 2 رد کرده و به سوراخ موجود قطعه 3 و 6 پیچ می کنیم . در شکل وسط یک پیچ بسته شده را مشاهده میکنید .ساخت جعبه با ام دی اف

حال میکانیزم درب کامل شده است . در صورت که به سختی می توانید درب را باز و بسته کنید لازم است کمی پیچ ها را شل کنید . پیچ ها m3 12 mm  را هرگز تا آخر سفت نکنید زیرا گل پیچ به قطعه شماره یک می چسبد و مانع حرکت کردن قطعات می شود .

در آخر نیز باید پل ها قطعه 7 را بین دو قطعه 1 و 5 متصل کنید . برای اتصال بهتر از چسب استفاده کنید .

نکمیل ساخت جعبه جواهرات چوبی شکل نهایی کار به صورت زیر خواهد شد . در پایان یک فیلم از نحوه مونتاژ نیز قرار داده شده است .

جعبه جواهرات

جعبه جواهرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × دو =